KiraExpress

Sık Sorulan Sorular

1. Kiraexpress’in kullanıcıya faydası nedir?

Kiraexpress ile üzerinden yapacağınız kira ve aidat ödemelerinizi çok uygun oranlar ile tek çekim veya taksikle ödeyebilirsiniz. Kartınızı sunmuş olduğu puan ve mil ayrıcalıklarından faydalanabilir, kira ve aidat ödemelerinizi kartınızla yaparak ödemelerinizi zamanında yapabilirsiniz. Ayrıca Kiraexpress kolay kullanım ve güvenli ödeme alt yapısıyla, sisteme bir kere kayıt yaptırdıktan sonra her ay kiranızı tek bir işlem yaparak kolayca ödeyebilirsiniz. Tüm ödemeleriniz sistem üzerinde saklanır, gerektiğinde tüm detaylarına ulaşmanız kolay olur.

2. Kredi kartın ile kira ve aidatımı ödeyebilir miyim?

Evet, Türkiye’deki tüm banka kredi kartları (Visa, MasterCard, American Express) ve debit kartlar ile ödeme yapabilirsiniz.

3. Kira ve aidatımı taksiyle ödeyebilir miyim?

Evet, kiranızı ve aidatınızı kredi kartınızla 3 veya 6 taksit ile ödeyebilirsiniz.

4. Kiraexpress’e üye olmak ücretli midir?

Kiraexpress’e üye olmak tamamen ücretsizdir.

5. Kira ve aidat öderken bir ücretlendirme var mıdır?

Kira ve aidat ödemelerinizi kartınız ile yaparken sadece çok uygun komisyon oranları ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

6. Kira ödemeleri ve aidatlar ilgili hesaba ne zaman geçer?

Ödemeleriniz en geç 2 iş günü içerisinde ilgili hesaba geçer.

7. Kiraexpress ile sadece kira ve aidat ödemesi mi yapabilirim?

Kiraexpress üzerinden şimdilik kira ve aidat ödemelerinizi yapabilmektesiniz.

8. Kiraexpress’e üye olmak için herhangi bir belge gerekli midir?

Kiraexpress’e üye olup, kira ve aidat ödemesi yapabilmeniz için sadece kira kontratınızın bir kopyasını platformumuza yüklemeniz ve bu kira kontratı uyarınca kiracı ya da emlak sahibi olmanız gerekmektedir. Yüklemiş olduğunuz kontratlarınız Kiraexpress yetkilileri tarafından kontrol edilip onaylandıktan sonra ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

9. Kira kontratım yok ve kiramı kiraexpress ile ödemek istiyorum bu mümkün mü?

Kira kontratı olmayan kullanıcılar ne yazık ki herhangi bir işlem yapamazlar.

10. Kira kontratımı kiraexpress nasıl yükleyebilirim?

Kira kontratınızın okunaklı bir şekilde cep telefonuz ile fotoğrafını çekebilir ya da bir tarayıcı yardımı ile taratıp, platformdaki yönlendirmeler ile sisteme yüklemesini yapabilirsiniz.

11. Kira kontratımın imzalı olması şart mı?

Yükleyeceğiniz kira kontratınız yasal belge olarak kabul edileceği için hem kiracı tarafından hem de kiraya veren tarafından imzalanmış olmalıdır.

12. Ödeme yaparken mülk sahibinin bilgilerini yanlış girdim ne yapmalıyım?

Kiraexpress çalışanları sizin sisteme girdiğiniz bilgiler ile kira kontratınızı karşılaştıracaklardır, eğer bilgilerde bir farklılık varsa sistem üzerinden sizden bunları düzeltmenizi talep edeceklerdir.

13. Kiraexpress ile kira ve aidat ödemesi yasal mıdır?

268 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğine göre kira ve aidat ödemek yasaldır.

14. Kira kontratında neler olmalıdır?

Kira kontratında kira bedeli, kira süresi, kira bedelinde yapılacak artış, depozito, kiralanan yerin kullanım amacı ve durumu belirtilmelidir. Eşyalı olarak kiralanacak ise, eşya listesi de sözleşmeye eklenmelidir.

15. Kira kontratının süresi ve yenileme dönemi nedir?

Kira sözleşmesinin süresi ve yenileme dönemleri, kiranın başlangıç tarihindeki ay ve güne göre belirlenmektedir. Kira sözleşmesi başlangıcında ne kadar süre ile yapılırsa yapılsın, kiracı tarafından veya kiralayanın açacağı dava sonucunda sona erdirilmediği sürece, sürenin sona ermesinden sonra yeni bir kira kontratı yapılmasına gerek kalmadan 1'er yıllık sürelerle otomatikman yenilenir.

16. Kiradan düşülebilen harcamalar nelerdir?

Ana binanın tamiratı ve bakımıyla ilgili bedeller, kiralanan yerin güzelleştirilmesiyle ile ilgili yapılan harcamalar kiralayanın da kabulüyle kiradan düşülebilir.

17. Kiranın düzenli olarak ödenmemesi durumunda ne olur?

Kira bedeli düzenli olarak ödenmediği takdirde kiralayanın başvurusu neticesinde icra takibi başlatılır. İcra takibinin tarafa tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde kiranın ödenmemesi halinde kiralayan kiralanan yerden tahliye etmeyi talep edebilir ve mahkeme kararıyla kiralanan yerden çıkarılabilir.

18. Kira bedeli kira kontratında belirtilen orandan daha fazla yapılırsa ne olur?

Kiralayanın yasal olarak kontratta belirlenenden fazla kira zammı yapma hakkı yoktur. Böyle bir durum söz konusu olursa, kontratta belirlenen oranda zam eklemesi yaparak kira ödemesine devam edilmelidir. Kiralayanın bu bedeli kabul etmemesi durumunda kiracıya dava açması gerekir. Dava sonucunda mahkeme kontrata uygun davranan kiracıyı haklı bulacaktır.

19. Kiralanan yerin kullanım amacı değiştirilebilir mi?

Kullanım amacının sözleşmeye aykırı şekilde değiştirilmesi sonucunda kiralayana, kiralanan yerden çıkarma hakkı doğar.